Askerlik hizmeti sırasında işveren tarafından yatırılan SGK günleri ne olacak?

Askerlik hizmeti sırasında işveren tarafından yatırılan SGK günleri ne olacak? Resim

Askerlik hizmeti sırasında işveren tarafından yatırılan SGK günleri ne olacak?

Askerlik hizmetini ifa etmek için askere gidenlerin işyerinde çalışıyor gibi sigorta günlerinin beyan edilmesi mümkün müdür?

İşverenler çalışanlarının gerek bedelli askerlik, gerekse kısa dönem askerlik yapmak için işyerinden sigorta çıkışı yapmadan bu süre zarfında işçiyi yıllık izin, ücretli izin yada çalışmış gibi gösterdiklerini görmekte ve duymaktayız.

Bu süreçte askere giden işçinin sigorta çıkışı yapılmasa bile o kişi adına sigorta prim günü ödenmesi kanunen mümkün değildir. Bazen şu durumlarla karşılaşıyoruz. İşveren işçinin kurumda birikmiş yıllık izinleri olduğu için sanki yıllık izine gönderilmiş gibi işlem yapıyor. Bu durumda, işçi yıllık izinde gösterilse bile adına sigorta primi ödenmektedir. Aynı durum ücretli izinde de geçerli. Ücretli yada yıllık izin gösterilince işçi adına Sgk günü gösterilmiş oluyor. Hata ise burada başlıyor. 

Fiili askerlik hizmeti silah altına alınmakla başlayıp terhis tarihinde sona ermekte olup, bu süre Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının a bendine tabi çalışsalar bile sigortalı sayılmamaktadırlar.

Fiili olarak askerlik hizmetini  yaparken bildirilen Sigorta prim günleri kurum tarafından iptal edilecektir. 

2013/11 sayılı SGK Genelgesinde Fiili askerlik hizmeti yapanların askerlik yaptığı dönemdeki adına yatan prim günleri kurum tarafından iptal edileceği belirtilmektedir.

Sonuç olarak, askere gidip işten çıkışı yapılmayan işçiler adına işveren tarafından sgk günü bildirilmemelidir. Bu kişiler için ücretsiz izin talep formu alınıp 21- Diğer ücretsiz izin eksik gün koduyla bildirim yapılması daha doğru olacaktır. 

0 Yorum var

Yorum Yap

Email Adresiniz görünmeyecektir.*