SGK İşyeri tescillerinde doğru bilinen yanlışları düzeltelim!

SGK İşyeri tescillerinde doğru bilinen yanlışları düzeltelim! Resim

SGK İşyeri tescillerinde doğru bilinen yanlışları düzeltelim!

???? İşçi çalıştıracaksınız ve İşyeri tescilinizi yaptırdınız.
???? Tescil işlemini gerçekleştirirken tescil tarihi itibariyle kaç işçi çalıştıracağınızı bildirmeniz gerekmektedir.
????Tescil işlemi gerçekleştikten sonra işe girişleri yapmak için 1 aylık süreniz bulunmaktadır. Gelelim mevzuat açısından detaylara;
✏2013/11 Sayılı Genelgenin Dördüncü bölüm-Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma bildirilmesi ve Sigortalılık Tespiti başlığının 2.4 maddesinde İlk defa İşyeri bildirgesi verecek işyerlerinde işe başlatılacak sigortalılarla ilgili;
✏İlk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde işe giriş bildirgesinin yasal süresinde verilmiş olduğu kabul edilecektir.
⁉ Bu aşamadan sonra belirteceğim hususlar önemlidir. Doğru bilinen yanlışları düzeltelim! Örneklerle pekiştirelim;
Örnek: 15.12.2023 tarihi itibariyle İlk defa SGK işyeri tescil edilen işletmede açılış tarihi itibariyle 10 işçi beyanı yapılmıştır. İşlemler yönünden açıklayalım.
✅ İşyeri tescilinin en geç 15.12.2023 tarihinde E-Devlet portalı üzerinden İşyeri Bildirgesi (4-a lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden) menüsü üzerinden yapılması gerekmektedir.
✅15.12.2023 tarihinden 15.01.2024 tarihine kadar alınan tüm işçiler tescil tarihinden itibaren bir aylık süre içerisinde alınmak kaydıyla geriye dönük işe giriş bildirgesi verilebilir.
✅15.12.2023 tarihinde en az 1 işçi beyanı yapılmalıdır. Tescil tarihi itibariyle beyan edilen işçiden daha fazla giriş yapabilirsiniz.
✅Tescil tarihinde bildirilen işçi sayısından daha az işe giriş yapılması halinde uygulama nasıl olacaktır? Bu hususta doğru bilinen yanlışlar olduğunu öncelikle bahsetmek isterim. Zira yanlış bilgiler sizlere işlemleri de yanlış yaptıracaktır. 
✅Tescil tarihinde bildirilen işçiden daha az işçi girişi yaptığınızda İdari para cezası olmayacaktır. 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesindeki örnekle ilerleyelim. Genelgedeki örneği direk aktarıyorum!
✅(B) Ltd. Şti. tarafından 03/09/2018 tarihinde sigortalı çalıştırılmaya başlanılacak işyerine ilişkin işyeri bildirgesi aynı tarihte Kuruma gönderilmiştir. Söz konusu işyerinde çalıştırılmaya başlanılacak sigortalı sayısı 2 olmasına karşın çalıştırılmaya başlanılacak sigortalı sayısı alanına 3 olarak girilmiştir. Söz konusu durumun ilgili ünite tarafından tespit edilmiş olması halinde konuya ilişkin bir ihbar ve şikayet olmaması halinde herhangi bir işlem yapılmayacaktır.
Diğer yandan işyeri bildirgesinde çalıştırmaya başlanılacak sigortalı sayısı belirtildiği halde Kuruma sigortalı işe giriş bildirgelerinin verilmeyerek sigortalı çalıştırılmaması halinde ise konuya ilişkin bir ihbar ve şikayet olmaması kaydıyla işverenin Kuruma yazılı olarak müracaat etmesi şartıyla işyeri dosyası işlemden kaldırılacaktır.

0 Yorum var

Yorum Yap

Email Adresiniz görünmeyecektir.*